Sepetli Vinç Nedir? Nerelerde Kullanılır? Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırır?

Vinçlerde Sepet Kullanımı

24 April

Vinç ağır cisimleri kaldırmak amacıyla kullanılan makinelerin genel adıdır. Makinede yer alan çark sistemleri sayesinde ağır eşyalar rahatça taşınabilir. Çark çemberleri vinçlerin en önemli kısımlarıdır ve çemberler dönerek teli harekete geçirir ve bu şekilde eşyaların kaldırılması sağlanır. Şimdilerde gelişen teknoloji ile birlikte çarkların yerini hidrolikler aldı ve daha ağır yükleri kaldıra bilmemizi sağladı. Ancak vinçler sadece ağır eşyaları kaldırma amaçlı değil yüksek yerlere ulaşma, bir eşyayı başka yere taşıma gibi işlevlere de sahiptir. Örneğin vinçlerde sepet kullanımı insanların ulaşamayacağı yerlere kadar yükselir ve birçok teknik işlemin gerçekleşmesini sağlar. Vinçlerde sepet kullanımı konusunu geniş ölçekli değerlendirebiliriz. Cam temizlikleri, tamir ve tadilat, dış cephe tadilatlarında ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

sepetli vinç

Peki nedir bu sepet sistemi? sepetli vinç ne işe yarar?

İnsanlar için riskli olan çalışma alanlarında güvenli ve rahat bir kullanım sağlama amacıyla üretilen, araç üstünde bulunan sepetle birlikte çalışan işi makineleri şeklinde tanımlanabilir. Mekanizmanın yükseğe çıkan demir kısmına güvenlikli sepet eklenmiştir ve kişi o sepet içerisinde istediği yüksekliğe çıkar. İnsan gücüyle normal şartlarda ulaşılması zor alanlarda vinçlerde sepet kullanımı uygulanmaktadır. Bu şekilde yapılan işin daha hızlı şekilde bitmesi sağlanır. 

Sepetli Vinçler

Sepetli vinç kendi içerisinde metre ölçüsüne göre değişik çeşitlere ayrılmaktadır. Çalışma yapılacak alanın yüksekliğine göre bu uzunluk değişebilir. 25-45-60-65-84 metrelik modelleri olduğu bilinmektedir. 

Yükseklik aşağıdan yukarıya doğru devam ettikçe araç büyüklüğü de farklılık göstermektedir. Örneğin 25 metrelik vinçler hafif kamyonla beraber çalışmaktadır. Yükseklik arttıkça dengenin sağlanması için araç ağırlığının da çoğalması gerekir. Yine bir örnekle 30 metrelik uzunlukta 7,5 ton civarı araçla rahat çalışma imkânı sağlanır. Ancak sepetli vinçleri sadece araçla beraber düşünmemek gerekir. Çünkü araçtan bağımsız şekilde kullanılan platform ya da makaslı sepetli vinçler de vardır. Makaslı platform vinçlerin denge noktası farklı şekilde ayarlanır. Bu platformlar işçi güvenliği bakımından firmanın önemli bir ihtiyacını gidermektedir. İnsan gücü kullanılması gereken ama fiziksel olarak bunun tehlike arz ettiği durumlarda kazalar bu mekanizmalar sayesinde engellenmektedir. Sepetli vinç kiralarken kullanım amacına uygun vinç seçimi olması önemlidir. Aksi halde beklentileri tam anlamıyla karşılamayabilir. Firmaya ne amaçla kullanacağınızı söylemeniz tavsiye edilir. Sepetli vinç kiralarken bunlara dikkat etmeniz gereklidir.Etiketler: sepetli vinç, vinç, sepet, sepetli vinç nedir, sepetli vinç nerelerde kullanılır, dikkat edilmesi gerekenler

Bu Yazı İçin Yorum Yazın

İhtiyacınız kiralık vinç mi? En iyi vinç kiralayan firmanın internet sitesindesiniz.